Jelentkezés a Mérnöki Kar duális képzéseire
- Részletek
- Kategória: Hírek felvételizőknek
- Utoljára módosítva 2019 január 23
A duális képzés az alapképzés egy fajtája, jóval több szakmai gyakorlattal. A lényege, hogy az egyetemi képzés ideje alatt egy vállalatnál helyezkedsz el, akinél évi 22 hétig dolgozva munkatapasztalatot szerzel. A képzésed teljes ideje alatt szakmai munkát is végzel, amelyért 3,5 éven keresztül fizetést is kapsz.
MIÉRT ÉRDEMES DUÁLIS ALAPKÉPZÉST VÁLASZTANOD?
- szakmai munkatapasztalatot szerezhetsz élesben iparági vezető cégeknél
- a képzés teljes időtartamára fizetést kapsz a cégtől (tehát nem csak a gyakorlati időszakra, hanem az egyetemi oktatási időszakra is)
- ha dolgoznod kell a tandíjad finanszírozása érdekében, úgy nem kell diákmunkát vállalnod, hanem azonnal szakmai munkát végezhetsz, és építheted a karrieredet
- az egyetem elvégzésekor már 3,5 év munkatapasztalattal a hátad mögött szakmailag nem fogsz pályakezdőnek számítani, azonnal jobb pozíciókra pályázhatsz akár a vállalatnál, vagy más cégeknél kedved szerint.
A válaszok megtekintéséhez kattints a kérésekre!
HOGYAN ÉPÜL FEL A DUÁLIS KÉPZÉS?
A duális képzés a tanév hosszában, felépítésében és a gyakorlat mennyiségében különbözik a hagyományos alapképzéstől. Ugyanúgy 3,5 féléves a képzés, de a tanév hossza 48 hét, ami csaknem kétszerese a „hagyományos” képzési időnek. Elméleti oktatással 26 hetet, a vállalatoknál pedig 22 hetet fogsz tölteni és itt töltöd a képzéshez kapcsolódó szakmai gyakorlati időszakot is. A cégek évente 4 hét fizetett szabadságot biztosítanak.
Arra tehát készülj fel, hogy sűrűek lesznek az egyetemi éveid, hiszen a képzési idő alatt, szünetekben, vizsgaidőszakokban a gyakorlati idődet a cégeknél fogod tölteni.
A GYAKORLATI KÉPZÉSÉRT JÁR FIZETÉS?
A duális képzés nagy előnye, hogy fizetést is kapsz érte. Ez havonta a minimálbér legalább 65%-ának megfelelő összeg. Ezt ráadásul a képzés teljes ideje alatt, tehát a vállalatnál és az egyetemen töltött időszakokban egyaránt megkapod.
HOGYAN LEHET DUÁLIS KÉPZÉSEKRE JELENTKEZNI?
Az általános felvételi eljárás keretében jelentkezz az általad választott alapszak(ok)ra a felvi.hu honlapon.
A duális képzésekhez a vállalatok saját felvételit tartanak, ennek részleteiről és időpontegyeztetés céljából e-mailben fogunk megkeresni. A vállalati felvételi eredményét még a sorrendmódosítás előtt, legkésőbb július 3-ig megtudod.
HÁNY HELYRE JELENTKEZHETEK?
Szakonként legfeljebb három jelentkezés adható be.
A JELENTKEZÉSNEK VAN KÖLTSÉGE?
A duális képzésekre jelentkezés nem jár többletköltséggel.
MENNYIBE KERÜL A DUÁLIS KÉPZÉS?
Ugyanannyiba kerül, mint a „normál” alapképzés (a tandíjainkat az egyes szakok menüpontjaiban találod itt ), sőt igazából kevesebbe, hiszen fizetést is kapsz a képzés teljes ideje alatt. Természetesen a cél, hogy az állami helyre bekerülj.
MIT FOGOK CSINÁLNI A KIVÁLASZTOTT CÉGNÉL?
A gyakorlati időszakokban megismered a vállalat egész működését, a szakodhoz kapcsolódó munkaköröket. Ennek érdekében többféle munkakörben is kipróbálhatod magad a képzés ideje alatt. A pontos feladatokat a kiválasztott cégek ismertetik. Részt veszel a cég saját képzésein is.
MI TÖRTÉNIK, HA SIKERTELEN A VÁLLALATI FELVÉTELI?
A vállalati felvételi eredménye nem befolyásolja a központi felvételit, a ponthúzás eredményét. Ha tehát sikertelen a vállalati felvételid, ugyanúgy felvehetnek a hagyományos alapképzési szakra a pontjaid alapján, vagyis „csak” a duális formára nem nyersz felvételt.
MI TÖRTÉNIK, HA NEM SIKERÜL A KÖZPONTI FELVÉTELI?
A duális képzés az alapképzésen belül működő képzési forma, ha tehát nem sikerül a normál felvételi eljárásban felvételt nyerned, úgy hiába választott ki egy cég a duális képzésben való részvételre, nem tudod azt elkezdeni.
MEGGONDOLHATOM MAGAM "MENET KÖZBEN"?
Igen, többször is van rá lehetőséged. Amennyiben sikeres vállalati felvételit tettél, és a központi felvételin is bekerültél az adott szakra, de még nem iratkoztál be, választhatod a hagyományos alapszakot is. Érdemes tehát megpróbálni a felvételit, a döntést meghozhatod augusztusban is.
Emellett a beiratkozás után is bármikor dönthetsz úgy, hogy „ki akarsz szállni” a duális képzésből, ilyenkor kérhetsz átsorolást a „hagyományos” szakra.
KELL BÁRMILYEN ELKÖTELEZŐDÉST VÁLLALNOM A CÉG FELÉ?
Nem.
A CÉG FELMONDHATJA A SZERZŐDÉST?
Igen, amennyiben a szakmai gyakorlat eredményességét vagy a cég érdekeit veszélyeztető magatartást tapasztalnak a hallgatótól, vagy a szerződésben foglalt szabályokat nem tartja be a hallgató. Illetve abban az esetben is, ha a hallgatói jogviszonya szünetel vagy megszűnik.
KINEK AJÁNLOTT A DUÁLIS KÉPZÉS?
A duális képzési forma az ambiciózus, szorgalmas, nagy teherbírású fiataloknak ajánlott. Akik többet szeretnének elsajátítani az egyetemi tananyagnál, akik már a képzésük során szeretnének jó kapcsolatot kialakítani partner vállalatainkkal, több szakmai gyakorlatra vágynak, megalapozva a későbbi munkavállalást.
JELENTKEZÉS A DUÁLIS KÉPZÉSRE
A duális képzésre való jelentkezéshez pályázatot kell összeállítani, melynek egyik eleme egy Jelentkezési adatlap, másik eleme pedig egy kézzel írt motivációs levél, melyeket egy online felületen kell feltölteni. A duális képzésekhez a vállalatok saját felvételit tartanak. A vállalat joga kiválasztani a jelentkezők közül kivel kíván együtt dolgozni. A vállalati felvételi eredményről a jelöltek a sorrendmódosítás határideje előtt tájékoztatást kapnak, legkésőbb július 3-ig.
Tehát a pályázat részei:
- Jelentkezési adatlap
- Motivációs levél
- A félévi jegyeket igazoló bizonyítvány másolata
- Érettségi bizonyítvány másolat (ha rendelkezésre áll)
- Technikusi bizonyítvány másolat (ha rendelkezésre áll)
- Nyelvvizsga bizonyítvány másolat (ha rendelkezésre áll)
A jelentkezési adatlap
A Jelentkezési adatlap számos olyan kérdést tartalmaz, amit a központi felvételi eljárás során a felvi.hu-ra már meg kellett adni. Mi az oka, hogy most újra közölni kell azokat? Az egyetem szigorú adatvédelmi rendszerrel dolgozik, a jelentkezőről, illetve később a hallgatóról, annak hozzájárulása nélkül semmilyen információt nem adhat ki harmadik félnek. A vállalati partnereknek azonban a felvételi eljárás során a jelentkezők azonosítására szüksége van azok adataira, melyeket ugyanúgy kezelik, mint egy munkafelvétel során.
Letölthető adatlap
A motivációs levél
Partnereink kézzel írt motivációs levelet kérnek, melyet pdf formátumban kell feltölteni. A motivációs levélben ki kell térni az eddigi tanulmányokra (szakmai tárgyakra). Jelölt miért választotta a szakot, miért választotta a duális képzési formát? Milyen előnyöket vár a duális képzési formától? Milyen korábbi ismeretei vannak a megjelölt vállalatról, annak tevékenységéről, termékeiről és azok felhasználhatóságáról? A motivációs levél egy-másfél oldalas legyen.
Határidő
A duális pályázat benyújtási határideje: 2019. április 28. A vállalati felvétel további rendjéről a jelölt 2019. július 5-ig kap értesítést a vállalattól.
Kérdéseivel forduljon Utasi Anetthez ( This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 30/648-9020).
Eredményes felvételt kívánunk, remélve, hogy szeptemberben hallgatóink között köszönthetünk!